Digital Transformation Office
Creative Office|England
Software Office|Moscow
Digital Media Office|Silicon Valley
MÜŞTERİ PANELİ
Projem ne durumda?

Giriş Yap

Başarılı bir insan olmak için çalışmayın ! Aksine önemli bir insan olmak için çalışın.
Albert Einstein

MySQL Nedir ?

MySQL Nedir?

MySQL nedir? İlişkisel bir veritabanı olarak MySQL, 1995’te piyasaya sürülen en popüler açık kaynaklı ilişkisel veritabanı yönetim sistemlerinden biridir. SQL, MySQL’in özüdür. Adı “SQL” ve Michael Widenius’un kızının (benim adım) birleşiminden geliyor. MySQL, ücretsiz olarak kullanılabilen bir veritabanı sistemidir. Bununla birlikte, gelişmiş özellikleri kullanabilen bazı ücretli sürümler vardır. MySQL, Microsoft SQL Server ve Oracle veritabanı gibi diğer veritabanı yazılımlarıyla karşılaştırıldığında kullanımı kolaydır. Herhangi bir programlama dili ile kullanılabilir. MySQL, Linux, Windows, Unix ve diğer platformlarda çalışabilir ve meta verilerinizi tanımlamak ve yönetmek için bir bilgi mimarisi kullanabilir. Yerel sisteme veya hatta sunucuya kurabilirsiniz. Bu gerçekten esnek, ölçeklenebilir, hızlı ve güvenilir bir çözümdür.

MySQL nerede kullanılır?

MySQL veritabanı (güçlü bir veritabanı yönetim sistemi olan) gerektiren hemen hemen her ortamda kullanılabilir. Ancak özellikle web sunucularında en çok kullanılan veritabanıdır ve asp ve php gibi birçok web programlama dili ile kullanılabilir.

Veritabanından emin olmak için, verilerin verilerin bir boyutta ve değişkenlerde sunulduğundan emin olmak için. Sunucudaki adsız kullanıcılar, sunucuda indirilen bir sunucu indirin .Yani, veritabanıyla etkileşime giriyorlar.

1. Kolay Sorgulama Altyapısı: MySQL’in geniş komut dizinleri, kullanıcıların onlarca farklı sorgu yapmasına olanak sağlıyor. Ayrıca, yazılımın sahip olduğu komut dizinlerinin açıklamaları, web sayfaları üzerinde detaylı bir biçimde anlatılıyor, pek çok örnekle de destekleniyor.

2. Güçlü Karakter Seti Desteği: Dünya üzerinde yer alan tüm dillerin ve alfabelerin depolanabileceği şekilde tasarlanan MySQL, alfabeler arasında yapılacak geçişlerde de büyük kolaylık sağlıyor. Örnekleyecek olursak, kod sayfaları yazılırken, Türkçe karakterlerin internet sayfalarında görünmesi için UTF-8 ya da 1259-9 karakter setleri kullanılıyor. Bu karakterleri setleri ve daha binlercesi MySQL tarafından destekleniyor.

3. MyISAM Motor Teknolojisi: MyISAM motor teknolojisi sayesinde veritabanı içerisinde yer alan bilgilerin tam görünüm aramaları yapılabiliyor. Diğer bir deyişle MySQL, iç arama için geliştirilen özel bir sistemdir.

4. Sorgu Önbellekleme: Kullanıcıların daha önce yaptıkları aramaları önbelleğe alarak, daha sonra yapacağı aramalar için daha hızlı ve sunucunun işlemcisini daha az kullanarak sayfaya gönderiyor.

5. phpmyAdmin Arayüzü: Web hosting firmaları tarafından sunuculara kurulan MySQL yazılımı, kullanıcılara gösterilecek olan front-end yazılımıdır. phpmyAdmin sayesinde veritebanınıza erişerek bilgileri görebilir, değiştirebilir ve ayarları düzenleyebilirsiniz.

SQL nedir?

MySQL ve SQL aynı değil. SQL, MySQL’de yapılandırılmış sorgu dili anlamına gelir. Orijinal dil, veritabanıyla başa çıkmak için kullanılır. MySQL, bilgisayardaki farklı tablolarda depolanan bir veritabanı veritabanı yönetim sistemidir. Veri Tabanı Sistemleri (RDBMS), masaüstü veritabanı programlarındaki verileri değiştirmek için daha iyi performans sunar. SQL’in sözleri Sunucudan belirli işlemleri uygulamak için öğrenin: Veri sorunu: Geçerli veritabanından belirli bilgilerden gelen istekler.

Veri manipülasyonu: Verilerin veri, değerler veya resimler, silme, değiştirme, sıralama ve eşit hareketleri sağlamasına izin verin.

Veri Kimliği: Örneğin, veri türlerini belirtir, bu yüzden sayıdaki sayısal veriler. Bu, her tablonun temasından bir harita veya veri tabanında tanınmasını içerir.

Veri Erişim Kontrolü: Verileri korumak için güvenlik teknikleri sağlar,

MySQL’in temel özellikleri nelerdir?

 • Kolay Yönetim- Yazılımın indirilmesi ve kullanması yeterince ışıktır.
 • Yüksek performans- size farklı bellek önbellekleriyle hızlı bir kurulum sağlar.
 • Ölçeklenebilir- istediğiniz zaman MySQL ile biriktirebilirsiniz. Çok miktarda veri içeren veritabanları oluşturmak gerçekten kolaydır.
 • Uyumluluk- MySQL, Windows, Linux, Unix gibi tüm modern platformlarla uyumludur.
 • Performans- MySQL, temel işlevleri kaybetmeden size yüksek performanslı sonuçlar verir.
 • Veri güvenliği- Yalnızca yetkili veritabanı kullanıcılarına izin verilir. Tam veri güvenliği sağlar.
 • Düşük fiyat- kullanımı ücretsiz.
 • Hafıza Verimliliği- MySQL’de belleğin kullanımı çok düşüktür.
 • SQL ve MySQL Arasındaki Farklar Nelerdir?
 • SQL, veritabanını çalıştırmak için kullanılan bir dildir.
 •  MySQL, piyasada bulunan ilk açık kaynaklı veritabanlarından biridir
 • . SQL, bir veritabanını sorgulamak ve yönetmek için kullanılır.
 • MySQL organize bir veritabanında bulunan verilerin korunmasına izin veren bir RDBMS’dir.
 • SQL, Yapısal Sorgu Dilidir.
 •  MySQL, Verileri işlemeye, saklamaya, değiştirmeye silmeye izin verir.
 • MYSQL veritabanı yazılımı iken SQL bir sorgu dilidir.

MySQL Veritabanı Yetenekleri

Veritabanı sistemi, kod satırlarında yüklenemeyen verilerin ve değişken verilerinin gerekli veriler sırasında kaydedilmesini sağlamak içindir. Kullanıcılar sunucuya yüklenebilir, dinamik kodlar hakkında yapılan sorular gönderilir. Bu şekilde  veritabanı ile etkileşime geçmiş olurlar.

1. Basit sorgu altyapısı: MySQL’in büyük komut dosyası, kullanıcıların düzinelerce farklı sorgu gerçekleştirmesine olanak tanır. Ayrıca yazılıma ait olan script’in açıklaması web sayfasında detaylı olarak anlatılmakta ve birçok örnekle desteklenmektedir.

2. Güçlü karakter seti desteği: MySQL, dünyadaki tüm dilleri ve harfleri depolamayı amaçlayarak, harfler arasında dönüşüm için büyük kolaylık sağlar. Örneğin kod sayfaları yazılırken web sayfalarında Türkçe karakterleri görüntülemek için UTF-8 veya 1259-9 karakter seti kullanılır. MySQL bu karakter setlerini ve binlerce karakter setini destekler.

3. MyISAM motor teknolojisi: MyISAM motor teknolojisi yardımıyla, veri tabanında bulunan bilgiler üzerinde tam görünüm araması yapılabilir. Diğer bir deyişle MySQL, dahili arama için geliştirilmiş özel bir sistemdir.

4. Sorgu önbelleği: Kullanıcıların daha önce yapmış olduğu aramaları önbelleğe alarak sayfaya daha hızlı gönderir ve ilerideki aramalar için daha az sunucu işlemcisi kullanır.

5. phpmyAdmin arayüzü: Web barındırma şirketi tarafından sunucuya yüklenen MySQL yazılımı, kullanıcıya gösterilecek olan ön uç yazılımdır. PhpmyAdmin’i kullanarak veritabanına erişebilir, bilgileri görüntüleyebilir, ayarları değiştirebilir ve düzenleyebilirsiniz.

MySQL ile uyumlu web yazılımlar

 Web hosting firmaları için en önemli konu müşterilerine sağladıkları kolaylık ve geniş ürün yelpazesidir. Peki hosting endüstrisindeki bu ürünler nelerdir? Kullanıcılar için ne ifade ediyorlar? Forumlar, bloglar, sosyal medya siteleri, alışveriş siteleri, ziyaretçi defterleri, dinamik web sayfaları, indirim kuponu siteleri vb. Site, bu alandaki en yaygın arayüz türüdür. Bu yazılımlar İnternet dünyasının% 80’inden fazlasını oluşturmaktadır. Bu alanda site kurmak isteyen ve barındırma hizmeti arayanlar için en önemli yazılımlardan biri veritabanı yazılımıdır. Bu bakımdan MySQL akla gelen ilk yazılımdır. MySQL’de kurulu ağ yazılımına kurabilirsiniz;

-Forum: Drupal, phpbb, smf, Invision güç kartı, vbulettin, mybb vb. Yazılım MySQL ile çalışabilir.

-Bloglar ve CMS: En popüler blog yazılımı WordPress’tir ve CMS sistemleri (Typo3 ve Jumbo gibi) veritabanı teknolojisini kullanır.

 -Alışveriş web siteleri: Oscommerce, zendcard, Magento vb. Önemli alışveriş yazılımı MySQL ile çalışabilir.

-Sosyal medya siteleri: phpFox, mooSocial, medya komut dosyaları, Oxwall vb. Sosyal medya yazılımı MySQL ile çalışabilir.

 -Discount Kupon Sistemleri: KuponPress, bu alandaki en önemli ek bileşenlerden biridir ve MySQL yazılımı ile mükemmel bir şekilde koordine edilebilir.

 -Galeri ve resim sistemi: Zenphoto, gray box, triptracker ve diğer sistemler görsel yazılımlar kullanarak MySQL veritabanını kullanabilir.

Önemli MySQL komutları

Select: Veritabanından seçilecek ana tablonun başlığını belirleyin.

Update: Tablodaki bilgileri güncelleyin.

Delete: seçili bilgileri siler.

 –Insert: bilgileri seçilen tabloya aktarın.

Order: belirtilen sütundaki bilgileri sıralayın.

 –Limit: bilgileri belirli bir aralığa getirmek için kullanılır.

Where: Hedefleme bilgileri. Bilgilerin hangi hücrede seçileceğini belirleyin.

Daha iyi bir deneyim için çerezleri kullanıyoruz.