Digital Transformation Office
Creative Office|England
Software Office|Moscow
Digital Media Office|Silicon Valley
MÜŞTERİ PANELİ
Projem ne durumda?

Giriş Yap

Başarılı bir insan olmak için çalışmayın ! Aksine önemli bir insan olmak için çalışın.
Albert Einstein

Portfolyo Nedir ? Portföy Nedir ?

Çalışma dünyasına adım atacakların yeteneklerini, becerilerini,


güçlü ve zayıf yönlerini, karakter özelliklerini öğrenme ilgi alanlarıyla ilişkili olarak göstermiş, yoğun çaba göstererek ulaştıkları başarı düzeyini yansıtan ürünlerden ortaya çıkan, çalışma koleksiyonudur. Öğrencilerin bireysel işlerini ölçülendirme içerisine almaları, her birinin istikrarlı ilerleyişini takip etmelerini sağlar ve bireysel anlamda kendilerinin  başarımlarını değerlendirmek için bir temel oluşturur. Öğrenci odaklı ve öğrencilere yönelik bireysel çabalarını, muvaffakiyetlerini ve ilerlemelerini bir veya birden fazla öğrenme aralıklarıyla ortaya koymasına olanak sağlar .

  • Her kişi için ayrı portfolyo hazırlanır.
  • Her kişinin yapmış olduğu çalışmalar derlenir.
  • Portfolyo bir bakıma değerlendirmenlerin öğrencilere yardımcı olmasına olanak sağlayan bir kılavuz niteliği taşımaktadır .
  • Konuyla ilgili araştırmaların, hayata geçirilen etkinliklerin ve bu etkinliklere ilişkin toplanan verilerin tamamını içermektedir.

Tüm bunların yanı sırasında portfolyo, iş hayatına girmiş kişiler tarafından da hazırlanabilir. Bir bakıma referans görevi gören portfolyolarla kendi ilerleyişinizi  belirleyebilir, şirketlerin veya iş almayı umutlandığınız kişilerin çalışmalarınız hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Portfolyo Ne İşe Yarar?

Geçmişte yapılan işlerin bir araya getirilerek sunulabilir hale getirilmesi, iş başvurusu, iş görüşmeleri veya  bireysel yetenek sergisi için kullanılabilmektedir. Kişilerin pozitif hanesine yazılacaktır. Şirket veya firmaların sizin hakkınızda fikir sahibi olmaları ve değerlendirmeyi çabuklaştırması adına önemli olan portfolyoda, kendinize referans olabilecek iş ve çalışmalara  yer verilir.

Freelance iş olanakl ve çalışmalarında çeşitlendiren portfolyo, müşteriyle hizmet veren arasındaki beklntileri karşılayabilme ya da doğru kişiyle doğru işi çıkartabilme adına insanlara ipucu verir. Örnek verebilecek olursak, düğün fotoğrafçısı arıyorsanız, fotoğrafçının önceki tecrübe ve işlerini görmek istersiniz. Bu vesileyle sizinle iş yapmak isteyenler de portfolyonuzu incelemek ieteyeceklerdir.

Portfolyo Nasıl Oluşturulur?

Katalog ve birden fazla A4 sayfa şeklinde hazırlayabileceğiniz portfolyoların yanı sıra dijital ortam da hazırlayabilirsiniz. Günümüzde referans çalışmaların dijital ortama taşınması, sunum yapmayı ve arşivlemeyi basitleştirmiştir. Aynı zamanda değişim ve ekleme yapmak için de uygun zemini hazırlamıştır. Portfolyonuz’a kapak ve CV eklemeniz tavsiye edilir. Hakkınızda kısa kısa bilgilendirme yazısı ya da özgeçmiş yazısı da ekleyebilirsiniz.

Yaptığınız çalışmaların örnek çıktısını aldıktan sonra dilerseniz şeffaf dosyalar içerisine bırakıp dosyalayarak portfolyonuzu oluşturabilirsiniz.
Dijital ortamda, PDF, Word veya PowerPoint sunumları da e-portfolyo olarak kabul edilir.
Blog yazıları yazmak, internet sitesi açmak veya kurmak veya bu internet ortamında yapılan çalışmalarınızı sergilemek de portfolyo sayılır.

Dijital veya Elektronik Portfolyo Nedir?

Portfolyo, kişiyi tanıtmak amacıyla belirlenmiş bir alan üzerine hazırlanmış dosya veya bilgi topluluğudur. Dijital portfolyolar, geleneksel portfolyolarla benzerlik gösterir. Ancak, dijital portfolyo hazırlamak için belirli bir teknolojik bilgi ve beraberinde beceriye sahip olmak gerekir. Bunlara ek olarak, Dijital portfolyolar, kelime işlemci yazılımları, bilgisayar programları, web tasarım programları, veri tabanı gibi elektronik ortam kaynaklarının bir birleşimini kullanmayı gerektirir. Bu tip portfolyolar elektronik cihazların diskinde saklanır. Bir CD-ROM veya Arşivde’de toplanır. Gerektiğinde de üzerinde rahatça değişiklik yapılabilir. Günümüzdeki teknolojik ilerlemeler göz önünde bulundurulursa, gerek özgeçmişler gerekse portfolyolar internet üzerinde hazırlanıp yine burada inceleniyor.

Portfolyo Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  1. En İyi İşlerinize Yer Verin

Portfolyo hazırlarken ilk sırada en iyi işiniz, son sırada ise ondan da iyi işiniz olsun. Tüm çalışmalarınızı porftolyoda sergilemek başarısız yönlerinizi de açığa çıkaracaktır. Bu nedenle, hangi çalışmanızı ekleyeceğinize dair kendinize karşı acımasız olun. En iyi işlerinize portfolyoda yer verin. 3 – 7 arasında çalışmaya yer vermek uygun olacaktır. Daha fazlası inceleyecek kişiyi sıkabilir, azı ise sizi deneyimsiz olarak gösterebilir.

  1. Başvurduğunuz Pozisyonla İlgili Çalışmalarınızı Ekleyin

Portfolyonuza başvurduğunuz veya ileride yapmak istediğiniz işe ya da pozisyona göre işlerinizi ekleyin. İnsanlar, işlerinizi incelediğinde sizi işe almak istesin. Örneğin tebeşir yazmasıyla dolu bir portfolyo sunarsanız, ileride de sizden bu yönde işler talep edilecektir.

Daha iyi bir deneyim için çerezleri kullanıyoruz.