Digital Transformation Office
Creative Office|England
Software Office|Moscow
Digital Media Office|Silicon Valley
MÜŞTERİ PANELİ
Projem ne durumda?

Giriş Yap

Başarılı bir insan olmak için çalışmayın ! Aksine önemli bir insan olmak için çalışın.
Albert Einstein

UI ve UX nedir?

UI ve UX nedir?

İnternet alanının giderek gelişmesiyle birlikte farklı meslek alanları ortaya çıkmıştır. UX ve UI adları, İngilizce Kullanıcı Deneyimi ve Kullanıcı Arayüzü kelimesinin kısaltmasından gelir. Günümüzde, UX ve UI kavramı giderek daha önemli hale geldi ve UX nedir ve UI nedir gibi sorular getiriyor. Bunun nedeni tasarımın kullanıcı odaklı olması ve genel görünümünün günümüzde çok önemli bir noktaya ulaşmış olmasıdır.

UI ingilizce User Interface’in (kullanıcı arayüzü) kısaltma hali, UX ise ingilizce User Experience’in (kullanıcı deneyimi) kısaltılmış halidir. UX, içinde UI’i de içeren birçok düzen de içeren daha büyük bir oluşumdur, yani UX> UI diyebiliriz. UX, bir kullanıcının ilgili şeyi (ürünü, hizmeti, web sitesini…) kullanırken, tasarım, kolay kullanım, kolay anlama, kullanırken memnuniyet duyma gibi daha geniş bir perspektifte değerlendirir. UI ise bu deneyimin tasarım kısmını ifade etmektedir.

UI: User Interface, (Kullanıcı Ara Yüzü)

UX: User Experience, (Kullanıcı Deneyimi)

UXD: User Experience Designer, (Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı)

UID: User Interface Designer, (Kullanıcı Arayüzü Tasarımcısı)

ID: Interaction Design (Etkileşim Tasarımı)

UI arayüz tasarımını ifade edecek olursak kısaca UI ve UX nedir? UX ise tasarım sürecini deneyime dayalı olarak tanımlar. Farklı anlamlara sahip iki kavram olmalarına rağmen tasarım sürecine yön vermenin etkisiyle birlikte anılırlar. Sektördeki birçok insan bunların neredeyse aynı olduğunu düşünse de. Aslında birbirlerinden tamamen farklıdırlar. Ancak birbirlerinden bağımsız değiller. Kafa karıştırıcı olduğunun farkındayım.

UI Nedir?

UI, kullanıcı arayüzü anlamına gelir ve kullanıcıların web sitesi içeriğine daha kolay erişmek için web sitesinde rahatça gezinmesi ve web sitesinde daha uzun süre kalması gibi deneyim odaklı iyileştirmeler sağlamak üzere tasarlanmıştır. UI’nin ne anlama geldiğini sorduğumuzda ilk akla gelen, kullanıcı konforuna odaklanan görsel bir tasarımdır.

UX Nedir?

UX, kullanıcı deneyimi tasarımı, arayüz tasarımından ziyade kullanıcıların sitede nasıl etkileşim kurduğuyla ilgilidir. Bu tür bir etkileşimi hayal eden ve tasarlayan kişiye kullanıcı deneyimi tasarımcısı denir.


UI ve UX arasındaki farklar nelerdir?

UI ve UX arasındaki farkı göstermek için basit bir örnek kullanalım. UX, bir bina tasarlayan bir mimar gibidir. Odanın düzeni ve boyutu ne olacak, hangi malzemeler kullanılacak, aydınlatma ve renkler ne olacak, tüm bunların hesaplanması ve planlanması … tüm planlama çalışmaları UI’dir. UX’in daha çok plan içeren birden fazla disiplini içeren, ancak alt disiplinler hakkında yeterli bilgi içeren ve daha soyut bir çıktı sağlayan bir alan olduğu görülmektedir. UI, belirli çıktı sağlayan bir alandır.

Kullanıcı Arayüzü, çay için bir karton bardak tasarlarken, UX, içenin elinin yanmasını önlemek için başka bir karton bardak ekledi. Kullanıcı arayüzünden farklı olarak UX, ilgili ürünleri kullanırken kullanıcıların karşılaşabilecekleri sorunları da dikkate alır ve çözümler bulur.


UX Tasarım hangi alanları kapsar?

UX tasarımının kapsamına baktığımızda, ui ux tasarım araştırmasının entegre bir şekilde yürütüldüğünü görebiliriz. Yani UI tasarımın kullanıcıya göre görünümünü belirler ve ardından UX çalışmaya başlar. UX, tasarımı etkileşime dönüştürmeye, kullanıcı davranışını test etmeye ve iyileştirmeye kendini adamıştır. Yaratıcı düşünceyi en önemli aşama olan analitik düşünceyle birleştirir. Kullanıcının zihniyetini empati ile analiz eder ve güçlü bir problem çözme işlevine sahiptir. İşbirliğinin önemini bilir ve UI ile entegre olabilir. Gelişimi teknoloji, iş ve tasarımdan etkilenir. Kullanıcılar hikayeler ve avatarlar yaratır ve iyi bir izleyici tanımlayıcıdır. UX tasarımcıları, iletişim tasarımını ve bilgi mimarisini en iyi şekilde analiz etmesi gereken kişilerdir. UX esnek, uygulanabilir ve ölçülebilir olmalıdır. Kısacası, ui ux design amacı anlar, sayılara dönüştürür, verileri toplar ve etkileşim için işler.

Kullanıcı deneyimi araştırması başarılı olursa, müşteri sadakatini büyük ölçüde artıracak, pazar payını artıracak ve rekabet gücünü artıracaktır.

Bununla birlikte, tıpkı SEO araştırması gibi UX, tasarımda hiç bitmeyen bir süreçtir ve sürekli güncellenmesi ve geliştirilmesi gerekir. Kullanıcı davranışı üzerine araştırmalar (SEO ve UX gibi) yalnızca sürekli başarı sağlayabilir. Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların olumlu deneyimlerini artırmak için rutin UX ve SEO çalışmaları yapılmalıdır. Algoritmalar için SEO düzenlemeleri yaparken, kullanıcı deneyimi için düzenli ve rutin olarak UX düzenlemeleri yapmalıyız. Bu nedenle, ortak programlarda (ui ux tasarımı ve SEO gibi) başarılı olmak için uzun vadeli ve analiz odaklı çalışma gereklidir.

UI Tasarım hangi alanları kapsar?

Sadece web tasarımını değil, hedef kitleniz için en iyi arayüz tasarımını sağlamanız gerekiyor. UI Designer, hedeflerinizi ve sahip olduklarınızı birleştirerek, bu deneyimleri yansıtarak ve sonunda bunları web sitenizle bütünleştirerek yeni deneyimler yaratır. Aslında arayüz tasarımını oluşturan tüm alt unsurlar (renkler, ızgaralar, grafikler, içerik vb.) UI tasarım mantığına göre işlenir ve ziyaretçi etkileşimi için geliştirilir. Kısacası UI tasarımında başarılı olmanın tek yolu, kullanıcının bakış açısıyla düşünmek ve önce ihtiyaçları değerlendirmektir. Tam iş tanımını bir arayüz işlevi olarak tanımlarsak, bu yanlış olmayacaktır. Ama elbette bundan daha fazlası. Kullanıcı arayüzü tasarımcıları, kullanıcıları iyi analiz etmeli, açıklamalı ve anlamalıdır. Tıpkı UX gibi, kullanıcı arayüzünde empati çok önemlidir.

Peki, UI tasarımını hangi faktörler etkiler? Web sitenizin ziyaretçileri iki şekilde etkileşimde bulunur: doğrudan ve dolaylı. Doğrudan etkileşime tıklama düğmeleri, sürükleme ve kaydırma hareketlerini dahil edebiliriz. Dolaylı etkileşim örneğinde, fare tıklamaları, klavye komutları ve form alanlarıyla karşılaştık. Kullanıcıları analiz etmek ve davranışlarına göre sitede değişiklik yapmak için, dolaylı ve doğrudan etkileşimleri gözlemlemek ve doğru bir şekilde yorumlamak için yardımcı araçlar kullanılmalıdır. Belirli beklentileri karşılayacak araştırmalar yapılmalı, tasarım revizyonları ile kaç tane değiştirilebilecek alan oluşturulabileceği belirlenmelidir. Yönlendirme, form ekranları, hata önleme araştırmaları, site içi iletişim yöntemleri ve daha birçok alan UI tasarımı ile geliştirilir. Bazı başlıklar kullanıcı arayüzü tasarımı gerektirir; düğme renkleri, form özellikleri, yönetim ayarları, yön düğmeleri, sil ve kaydet düğmeleri vb.

Daha iyi bir deneyim için çerezleri kullanıyoruz.